La data de 23.02.2024, pasionații de fizică din rândul elevilor claselor a V-a până la a IX-a din 8 instituții de învățământ din raion s-au reunit pentru a da viață conceptelor fizice în cadrul Secțiunii IV ,,ScratchFizix Challenge” a Concursului ,,Călători în Dimensiunea Fizicii”.
Inițiat de către DGEC în parteneriat cu IP Liceul Teoretic ,,Mihai Eminescu”, or. Fălești, acest concurs a oferit posibilitatea fiecarui participant să exploreze și să codifice fenomenele fizice în Scratch. De la legile mișcării lui Newton la principiile optice și cele ale termodinamicii, fiecare proiect a fost o oportunitate de a înțelege mai profund lumea înconjurătoare. Timp de 3 ore, cei 40 de participanți au investit creativitate și cunoștințe în crearea a 40 de produse fascinante.
În prezent, juriul se află în procesul deliberării pentru a selecta câștigătorii. Lista cu cei mai inspirați și talentați elevi care au creat cele mai remarcabile produse va fi anunțată la data de 4 martie 2024. Deținătorii de locul I și II vor avea onoarea de a reprezenta raionul la Concursul regional ,,Junior Scratch Coder”, ediția a III-a.
Felicitări tuturor participanților pentru efortul și creativitatea lor! Să așteptăm cu nerăbdare anunțarea câștigătorilor și să ne bucurăm împreună de excelența lor în fizică și programare! Galerie foto.