8 iunie, curent, pentru raionul Fălești a fost o zi în care s-a dovedit încă odată că fotbalul este la el acasă. Acest fapt a fot posibil prin desfășurarea Turneului de Minifotbal Cupa sănătății care a avut loc pe stadionul raional „Spicul”, orașul Fălești. Turneul a fost organizat de Direcția Generală Educație și Cultură Fălești în parteneriat cu Asociația Raională de Fotbal a raionului Fălești la care a participat 6 echipe:
- Echipa Spitalului raional Fălești;
- Echipa Spitalului Clinic Republican „Timofei Moșneaga”;
- Echipa Inspectoratului de Poliție Fălești;
- Echipa Spitalului Clinic Municipal Bălți;
- Echipa Administrației Publice Locale Fălești;
- Echipa „Grupa sănătății”, Fălești.
Ca oaspeți de onoare i-am avut alături pe dl Vadim ROȘCA, președintele raionului Fălești, dna Mariana OSADȚA, șefa DGEC Fălești și dl Dmitri RAILEAN, președintele Asociației Raionale de Fotbal a raionului Fălești, care au venit cu un mesaj de susținere a tuturor echipelor participante.
Scopul Turneului a fost atins, promovând modul sănătos de viață și valorificând tradițiile sportive și consolidând relațiile prietenești. Galerie foto.