icon facebook 3d render concept 494952 1341

Direcţia Generală Educaţie
  Făleşti
   

CRRTDGEC

Centrul Regional de Resurse pentru Tineri Fălești

Casa de Creatie Lora

Centrul de Creație și Agrement pentru Copii și Tineri „Lora Găină”, or.Fălești

sc sport

   

MEC

PARLAMENTUL

guvern

ANACEC

logocons

ctice

 

ANCE gov

proD

siguranta pe internet

   

matematica falesti

sime

COVID

 

   

Lista premianților Olimpiadei Școlare la Educația Fizică desfășurată pe data de 17 aprilie 2016

Verificând lucrările participanților, Juriul a decis următorul clasament:

                                                                                                          

Nr. Crt.

Numele, prenumele

elevului

Instituţia Clasa Premiul                  Profesorul
Fizică
 1 Cazacenco Cristina LT „Mihai Eminescu” IX I Severin Alexandru
 2 Procopciuc Mihail LT „Mihai Eminescu” IX I Severin Alexandru
 3 Olăeru Olga LT „Mihai Eminescu” XII I Glavan Valeriu
 4 Oatu Oleg LT „Mihai Eminescu” XII I Glavan Valeriu
 5 Rarancianu Ana Gimnaziu Mărăndeni IX II Lupașcu Ion
 6 Ursachi Dumitru Gimnaziu Izvoare IX II Rotaru Galina
 7 Condrea Ana LT„I.Creangă” XII II Dodon Mihai
 8 Lozonschi Andrei LT„I.Creangă” XII II Dodon Mihai
9 Ivanov Victoria Gimnaziu Obreja Veche IX III Tașcu Angela
10 Trocin Andrei Gimnaziu „I.Dumeniuc” Călugăr IX III Gangan Vasile
11 Grăchilă Irina LT„G.Vrabie” XII III Munteanu Victor
12 Fosa Iulian LT„V.Alecsandri” Scumpia XII III Struc Larisa

A.Apostol, specialist principal DMCFPC, DGE, Fălești

   Rezultatele premianţilor Olimpiadei Raionale de Științe, ediția anului 2016.

La data de 26 martie 2016, în incinta Liceului Teoretic,,Mihai Eminescu”, Fălești, a fost desfășurată Olimpiada Raională de Științe, ediția anului 2016. La Olimpiadă au participat 31 de elevi din clasele a VII-a-a IX-a.

Verificînd lucrările participanților, Juriul a decis următorul clasament:                                         

                                                                                                          

Nr. Crt.

Numele, prenumele

elevului

Instituţia

Clasa Premiul                  Profesorii
Fizică Chimie Biologie
 1 Șoldan Alexandra Liceul Teoretic ”A.Pușkin” IX I Lipsiuc Natalia Domniuc Aliona Savciuc Oxana
 2 Cireș Andrian Gimnaziul Ilenuța IX II  Eladii Virgiliu  Bujor Aurelia

 Bujor Aurelia

 3 Galiț Gabriela Gimnaziul Musteața VIII II Cuibari Constantin Niculescu Valentina Pleșca Larisa
 4 Paladi Alexandra Gimnaziul „Grigore Vieru”, IX III Poperecinîi Anatolie Paladi Gheorghe Poperecinaia Natalia
 5 Căruntu Maxim Gimnaziul„M. Corlăteanu” VIII III Lungu Efim Căruntu Svetlana Căruntu Svetlana
 6 Cozlovschi Alexandru LT „Mihai Eminescu”, VIII III Scutelnic Ion Cornovac Tatiana Pleșca Rodica
 7 Malenchi Andreia Gimnaziul Făleștii Noi VII Mențiune

Jitari Natalia

Șmurgun Maria Jitari Elena
 8 Danilov Daniela Gimnaziul Făleștii Noi VIII Mențiune

Jitari Natalia

Șmurgun Maria Jitari Elena
 9 Cheptea Cătălin Gimnaziul „Eugen Coșeriu”, IX Mențiune Dumbravă Natalia Tambur Marcela Botezatu Maria

Transmitem tuturor, elevilor, cadrelor didactice, participante la Olimpiada raională de Ştiinte pentru Juniori, cele mai sincere mulțumiri din partea Consiliului Olimpic Raional, cu speranța promavării în continuare a Științelor integrate.

Cu urări de bine și succese, la Olimpiada Republicană.

Cu respect, Consiliul Olimpic Raional la Știinte.

                                                                                                          P. Chiruța, specialist principal, SPEM

  La data de 26-27 februarie 2016 s-a desfășurat Olimpiada republicană la ecologie. Elevele Covalciuc Valeria și Darii Laura din  Gimnaziul Făleștii Noi s-au bucurat de mențiune din partea Ministerului Educației al Republicii Moldova. Galerie Foto.

Stimați profesori și părinți, dragi elevi,

 Consiliul raional olimpic, Vă aduce la cunoștință rezultatele olimpiadelor școlare de la data de 20.02.2016,  la disciplinele:
- Biologie;
- Istoria românilor și universală;
- Informatică.

Biologie

Nr. crt.

Numele, prenumele

elevului

Instituţia

Clasa Locul Numele profesorului
 1 Stolear Sofia Gim. Călugăr IX I Caterinici Viorica
 2 Leahu Mihaela LT „M. Eminescu” X I Pleșca Rodica
 3 Rotaru Andreea LT „M. Eminescu” XI I Pleșca Rodica
 4 Țurcanu Eugenia LT „M. Eminescu” XII I Pleșca Rodica
 5 Vorotneac Andreea LT „M. Eminescu” IX II Dobîndă Zinaida
 6 Revenco Teodora LT „M. Eminescu” X II Pleșca Rodica
 7 Osoianu Mihai LT „M. Eminescu” XI II Pleșca Rodica
 8 Dmitrișciuc Maria LT „M. Eminescu” XII II Pleșca Rodica
 9 Iachimovschi Dumitrița Gim. Făleştii Noi IX III Jitari Elena
 10 Grosu Sorin Gim. „D. Gherman” IX III Brașoveanu Ala
 11 Eftimiță Marina Gim. „Gr. Vieru” IX III Poperecinîi Natalia
 12 Bairamculov Azamat LT „A. Puşkin” X III Savciuc Oxana
 13 Lungu Ecaterina LT „A. Puşkin” XI III Savciuc Oxana
 14 Galiț Ana Gim. Albineţul Vechi IX Mențiune Jitariuc Irina
 15 Turtureanu Antonina Gim. „M. Corlăteanu” IX Mențiune Căruntu Svetlana
 16 Cheptea Cătălin Gim. „E. Coşeriu” IX Mențiune Botezatu Maria
 17 Nemcenco Daniela Gim. „D. Cantemir” IX Mențiune Munteanu Tamara
 18 Motche Mihaela LT „I. Creangă” XII Mențiune

Scripcaru Viorica

     

Istorie

Nr. crt.

Numele, prenumele

elevului

Instituţia

Clasa Locul Numele profesorului
 1 Covalciuc Valeria Gim. Făleştii Noi IX I Sîrbu Veronica
 2 Madan Daniel LT „M. Eminescu” X I Gheorghița Adela
 3 Carp Doina LT „M. Eminescu” XI I Gligor Lucia
 4 Procopciuc Ana LT „M. Eminescu” XII I Gligor Lucia
 5 Cărbune Doina Gim. „Gr. Vieru” IX II Șoldan Valeriu
 6 Popova Anastasia LT „A. Puşkin” XI II Roșcovaia Angela
 7 Vozneac Cristina LT „M. Eminescu” XI II Gligor Lucia
 8 Rusu Marin LT „M. Eminescu” XII II Gligor Lucia
 9 Railean Adiel Gim. „N.Dabija” IX III Rusu Tatiana
 10 Dima Corina LT „I. Creangă” X III Cernavca Natalia
 11 Tricolici Ecaterina LT „A. Puşkin” XI III Roșcovaia Angela
 12 Ursachi Adrian LT „M. Eminescu” XII III Gligor Lucia
 13 Ciupercă Victor LT „A. Puşkin” XII III Roșcovaia Angela
 14 Cireș Adrian Gim. Ilenuţa IX Mențiune Baltag Vera
 15 Grosu Elena Gim. „Gr. Căruntu” IX Mențiune Ciur Valentina
 16 Şoldan Alexandra LT „A. Puşkin” IX Mențiune Roșcovaia Angela
 17 Cebotarean Marinela LT „I. Creangă” X Mențiune Cernavca Natalia

Informatica

Nr. crt.

Numele, prenumele

elevului

Instituţia

Clasa Locul Numele profesorului
 1 Vîntu Daniel LT „M. Eminescu”, X I Micu Lilia
 2 Popei Vadim Gim. Făleştii Noi IX II Jitari Ion
 3 Zadnipro Valeria LT „M. Eminescu”, IX II Micu Lilia
 4 Morari Andreea Gim. „E. Coşeriu”, IX III Dumbravă Natalia
 5 Turcu Diana Gim. „M. Corlăteanu”, IX III Pascari Mihail
 6 Brașoveanu Cătălin LT „M. Eminescu”, XI III Mitrică Lilian
 7 Razdalovschi Vasile LT „A. Puşkin”, XI III Filipova Tatiana
 8 Baltag Dănuț LT „M. Eminescu” XII III Mitrică Lilian
 9 Zosin Valeria LT „Ştefan cel Mare”, IX Mențiune Grecu Marina
 10 Nechifor Elena Gim. Obreja Veche IX Mențiune Pierdevară Victor

 Vă transmitem felicitări pentru succesele obținute.Galerie Foto.             

 La data de 14.02.2016, în incinta Instituției Publice Liceul Teoretic „M.Eminescu”, Fălești, s-au desfășurat olimpiadele școlare la disciplinele:

Limba și literatura rusă (școala națională);

Limba și literatura rusă (școala alolingvă);

Chimie.

Verificînd lucrările participanților, juriul a decis următorul clasament :

                                                                                   Limba și literatura rusă

Nr. crt.

Numele, prenumele

elevului

Instituţia

 

Clasa Locul Numele profesorului
1 Capustean Cătălina Gim. Ilenuţa IX I Andrieș Galina
2 Şoldan Alexandra LT „A. Puşkin” IX I Păcălău Valentina
3 Tricolici Ecaterina LT „A. Puşkin” XI I Poddueva Angela
4 Podduev Evghenii LT ”A.Pușkin” XII I Poddueva Angela
5 Ilieș Daniel Gim. Izvoare IX II Ursachi Valentina
6 Ghetmanenco Nadejda LT „A. Puşkin” X II Duleico Ludmila
7 Cașu Veronica Gim. „Gr. Vieru” IX III Huțanu Lucia
8 Chițcaneanu Alla Gimn. Pompa IX III Cușnir Marina
9 Marţeniuc Maria LT „A. Puşkin” X III Duleico Ludmila
10 Demcic Ecaterina LT „A. Puşkin” XI III Poddueva Angela
11 Cozonac Mihaela Gim.„I. Dumeniuc” IX Mențiune Glinjan Angela
12 Iachimovschi Dumitrița Gim. Făleştii Noi IX Mențiune Botnari Ludmila
13 Deaciuc Ecaterina Gim. Popovca IX Mențiune Vasilat Svetlana
14 Melinciuc Anghelina LT „A. Puşkin” X Mențiune Duleico Ludmila
15 Lungu Ecaterina LT „A. Puşkin” XI Mențiune Eder Valentina
16 Popova Anastasia LT „A. Puşkin” XI Mențiune Poddueva Angela
17 Grigoreţ Daria LT ”A.Pușkin” XII Mențiune Poddueva Angela
18 Donighevici Tamara LT ”A.Pușkin” XII Mențiune Juncu Marina

 

Chimie

Nr. crt.

Numele, prenumele

elevului

Instituţia

Clasa Locul Numele profesorului
1 Scobioală Lucian LT „M. Eminescu” IX I Dobîndă Zinaida
2 Leahu Mihaela LT „M. Eminescu” X I Cornovac Tatiana
3 Rotaru Andreea LT „M. Eminescu” XI I Cornovac Tatiana
4 Tuciac Andrei LT „A. Puşkin” XII I Șmurgun Maria
5 Bairamculov Azamat LT „A. Puşkin” X II Șmurgun Maria
6 Brașoveanu Cătălin LT „M. Eminescu” XI II Cornovac Tatiana
7 Ursachi Adrian LT „M. Eminescu” XII II Cornovac Tatiana
8 Graur Nica LT „A. Mateevici”, Răuţel XII II Chișlari Maria
9 Eftodi Sergiu Gim. Făleştii Noi IX III Șmurgun Maria
10 Țurcan Victoria Gim. Hiliuți IX III Vartic Oxana
11 Vasilovscaia Oxana Gim. Pompa IX III Tcaciuc Nadejda
12 Papuc Elena LT „M. Eminescu” X III Cornovac Tatiana
13 Razdalovschi Vasile LT „A. Puşkin” XI III Șmurgun Maria
14 Bujag Ana -Maria Gimn. „M.Corlăteanu” IX Mențiune Căruntu Svetlana
15 Gurduza Andreea Gim. „N.Dabija” IX Mențiune Bujor Aurelia

 Direcția Generală Educație, transmite felicitări tuturor premianților.

                  

Aviz:

Consiliul Raional de Coordonare a olimpiadelor școlare informează:

Cererile de contestare, a rezultatelor, la disciplinele școlare ce s-au desfășurat la data de 13.02.2013 şi 14.02.2013, se vor primi de către Preşedintele consiliului olimpic la disciplină, în format electronic, în ziua de luni, 15 februarie 2016, orele 9.00-12.00.

Examinarea contestaţiilor se va desfăşura, luni, 15 februarie 2016, orele 13.00-19.00

                 P. Chiruța, responsabil de organizarea olimpiadelor școlare

  La data de 13.02.2016, în incinta Instituției Publice Liceul Teoretic „M.Eminescu”, Fălești, s-au desfășurat olimpiadele școlare la disciplinele:

Limba și literatura română (școala națională);

Limba și literatura română (școala alolingvă);

Matematică și Geografie.

Verificînd lucrările participanților, juriul a decis următorul clasament :                                                                             

Limba și literatura română (școala națională)

Nr. crt.

Numele,prenumele elevului

Instituţia

 

Clasa Locul Numele profesorului
1 Paladi Laura Gim. Obreja Veche IX I Janu Maria
2 Cebotarean Marinela LT „I. Creangă” X I Lungu Aliona
3 Lupușor Ana – Maria LT „M. Eminescu” XI I Tambur Cristina
4 Olaru Ana LT „M. Eminescu” XII I Negoițî Liliana
5 Bocicov Vitalie Gim. Pruteni IX II Dobîndă Lidia
6 Covalciuc Valeria Gim. Făleştii Noi IX II Popov Natalia
7 Nica Loredana LT „M. Eminescu” X II Tescaru Maria
8 Ciobanu Crina LT „M. Eminescu” XI II Cemscaia Cristina
9 Ursachi Adrian LT „M. Eminescu” XII II Negoițî Liliana
10 Friptuleac Diana LT „ V. Alecsandri” XII II Friptuleac Mariana
11 Danciuc Malvina LT „A. Mateevici” IX III Munteanu Elena
12 Cărbune Doina Gim. „Gr. Vieru” IX III Golovatic Svetlana
13 Lupușor Daniela LT „M. Eminescu” X III Coliban Nina
14 Revenco Teodora LT „M. Eminescu” X III Tescaru Maria
15 Brașoveanu Cătălin LT „M. Eminescu” XI III Tescaru Maria
16 Coca Natalia LT „Ştefan cel Mare” XI III Bucliș Ludmila
17 Dogotari Irina LT „I. Creangă” XII III Rotaru Elina
18 Zelinschi Irina LT „A. Mateevici” XII III Munteanu Elena
19 Mahu Mihaela LT „M. Eminescu” IX Mențiune Cecan Lilia
20 Galiț Ana Gim. Albineţul Vechi IX Mențiune Lebediuc Raisa
21 Mosoreti Mădălina Gimn. „D. Gherman” IX Mențiune MalachiLilia
22 Rucșineanu Olesea LT „A. Mateevici” XII Mențiune MunteanuElena
23 Perju Cătălina LT „Gh.Vrabie” XII Mențiune Pascaru Raisa

 Limba română (școala alolingvă)

Nr. crt.

Numele, prenumele

elevului

Instituţia

 

Clasa Locul Numele profesorului
1 Rurac Gabriela LT „A. Puşkin” IX I Rurac Silvia
2 Rurac Dan LT „A. Puşkin” X I Ciupercă Vera
3 Cohanovschii Alexandru LT „A. Puşkin” XI I Deaciuc Ina
4 Solodeanchina Alisa       LT „A. Puşkin” XII I Ciupercă Vera
5 Fediuc Cristina Gim. Egorovca IX II Andrițcaia Angela
6 Marţeniuc Maria LT „A. Puşkin” X II Grigorovici Ala
7 Tricolici Ecaterina LT „A. Puşkin” XI II Rurac Silvia
8 Neclea Stanislav LT „A. Puşkin” XII II Ciupercă Vera
9 Fossa Petronela Gim. Ciolacu Nou IX III Pivovari Svetlana
10 Grigoreţ Daria LT „A. Puşkin” XII III Ciupercă Vera

   Matematică

Nr. crt.

Numele, prenumele

elevului

Instituţia

 

Clasa Locul Numele profesorului
1 Jitari Mădălina Gim. Făleştii Noi VI I Jitari Ion
2 Frunza Maxim Gim. „D. Cantemir” VIII I Fusu Maria
3 Radeţchii Andrei Gimn. Horești IX I Neclea Ana
4 Razdalovschi Vasile LT „A. Puşkin” XI I Diaciuc Gabriela
5 Țurcanu Eugenia LT „M. Eminescu” XII I Pascal Ludmila
6 Harea Sabina LT „M. Eminescu” VII II Trocin Eugenia
7 Danilov Daniela Gim. Făleştii Noi VIII II Cuciureanu Constantin
8 Leahu Mihaela LT „M. Eminescu” X II Trocin Eugenia
9 Ciur Elena LT „M. Eminescu” XI II Pascal Ludmila
10 Sedoi Serghei LT „A. Puşkin” XII II Diaciuc Gabriela
11 Bodarev Dina Gim. Făleştii Noi VII III Jitari Natalia
12 Bejenari Liliana Gim.Musteața VII III Antoci Maria
13 Trocin Zinaida Gim. Izvoare VIII III Grigore Alina
14 Povivailov Elena LT „M. Eminescu” IX III Cuciureanu Constantin
15 Iachimovschi Dumitrița Gim. Făleştii Noi IX III Jitari Ion
16 Ceban Cătălina LT „M. Eminescu” X III Trocin Eugenia

  Geografie

Nr. crt.

Numele, prenumele

elevului

Instituţia

Clasa Locul Numele profesorului
 1 Eftodi Sergiu Gim. Făleştii Noi IX I Gangan Diana
 2 Papuc Elena LT „M. Eminescu” X I Papuc Eugenia
 3 Lungu Ecaterina LT „A. Puşkin” XI I Neclea Valentina
 4 Vițu Natalia LT „M. Eminescu” XII I Papuc Eugenia
 5 Şoldan Alexandra LT „A. Puşkin” IX II Neclea Valentina
 6 Rotaru Vlad LT „M. Eminescu” XI II Severin Elena
 7 Antoci Lavinia LT „I. Creangă” XII II Antoci Tatiana
 8 Railean Adiel Gim. „N.Dabija” IX III Țîgîrlaș Rina
 9 Dima Corina LT „I. Creangă” X III Antoci Tatiana
 10 Demcic Ecaterina LT „A. Puşkin” XI III Neclea Valentina
 11 Fogheli   Vladimir LT „A. Puşkin” XII III Neclea Valentina
 12 Eftimiță Marina Gim. „Gr. Vieru” IX Mențiune Frunză Andrian
 13 Dreglea Vlad Gim. Bocani IX Mențiune Cioina Oxana
 14 Derjac Anastasia Gimn. Pompa IX Mențiune Șpac Tatiana
 15 Scutaru Daniela Gimn. Hiliuți IX Mențiune Bolfaciuc Ilie
 16 Vozneac Cristina LT „M. Eminescu” XI Mențiune Papuc Eugenia
 17 Buga Victoria LT „V. Alecsandri” XII Mențiune Frunză Andrian

   

    Direcția Generală Educație, transmite felicitări tuturor premianților.   Galerie Foto.

 

     La data de 07.02.2016 , în incinta Instituției Publice LT„M.Eminescu”, Fălești, s-au desfășurat olimpiadele școlare la disciplinele:

Limbi străine (limba franceză, limba engleză), Fizică.Astronomie și Ecologie.

La Olimpiadă au participat 103 elevi din clasele a IX-a- XII-a și 27 cadre didactice , membri ai Consiliilor de Coordonare și ai Comisiilor de verificate.

Verificînd lucrările și analizînd prezentările de proiecte , la disciplina Ecologie, juriul a decis următorul clasament al participanților.index

   
Copyright © 2024 Direcţia Generală Educaţie şi Cultură Făleşti. Toate drepturile rezervate.
© DGEC FALESTI